یکی از شریف ترین و سخت ترین مشاغل دنیا خدمت در سازمان آتش نشانی است، آتشنشانان دریادلانی هستند که با شجاعت و جان بر کفی به مردم خدمت میکنند. روز 7 مهر، در تقویم کشور ما روز آتشنشان نام دارد، به همین بهانه و به منظور قدردانی از زحمات این مردان بزرگ این یادداشت را به همه این عزیزان و خوانندگان خوب پرداد تقدیم میکنیم.

یکی از شریف ترین و سخت ترین مشاغل دنیا خدمت در سازمان آتش نشانی است، آتشنشانان دریادلانی هستند که با شجاعت و جان بر کفی به مردم خدمت میکنند. روز 7 مهر، در تقویم کشور ما روز آتشنشان نام دارد، به همین بهانه و به منظور قدردانی از زحمات این مردان بزرگ این یادداشت را به همه این عزیزان و خوانندگان خوب پرداد تقدیم میکنیم.

روز آتشنشان,7 مهر,آتش نشان فداکار

علت نامگذاری روز 7 مهر به نام آتشنشان

در روز 7 مهر 1359 وقتی که دشمن بعثی به پالایشگاه آبادان حمله هوایی کرد، آتش نشانان منطقه و شهر های اطراف برای مهار آتش به پالایشگاه رفتند که در حین عملیات خاموش کردن آتش مجدداً هواپیماهای دشمن اقدام به بمباران پالایشگاه می کنند که منجر به شهادت تعداد زیادی از آتش نشانان می شود. طرح تعیین روز آتش نشانی و ایمنی در سال 1379 توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی کشور پیشنهاد و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تائید شد. این روز با هدف ترویج ایمنی و پیشگیری از حوادث در سطح کشور هم چنین یادآوری حماسه آفرینی ها و از خود گذشتگی های آتش نشانان میهن اسلامی در عرصه دفاع مقدس نامگذاری شده است. ایجاد زمینه های مناسب برای آموزش همگانی مردم در جهت پیشگیری از بروز حوادث مختلف و حفاظت از سرمایه های ملی نیز از دیگر اهداف نامگذاری این روز است.

اولین آتش نشانی در ایران

آتش نشانی,سایت آتش نشانی,روز آتشنشاننخستین شهر کشور که به تجهیزات و سازمان آتش‌نشانی مجهز شد، شهر تبریز بود. در حدود یکصد و پنجاه سال پیش، روسها در این شهر نخستین سازمان آتش نشانی ایران را تاسیس نمودند که برج آتش‌نشانی تبریز از یادگارهای آن دوران است. دومین و سومین واحدهای آتش نشانی رسمی در جنوب کشور و در شهرهای مسجد سلیمان و آبادان برای حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاه آن شهرها تاسیس شد. سپس با توجه به ایجاد زیر ساختهای اقتصادی در اقصی نقاط کشور، ایجاد واحدهای اطفایی در مناطق مختلف کشور آغاز گردید که می‌توان به احداث واحدهای آتش نشانی (اطفائیه) در بلدیه آنروز نام برد که در قطبهای اقتصادی و صنعتی کشور ایجاد شده و بطور مثال احداث پایگاه‌هایی در تهران ۱۳۰۳، قزوین ۱۳۰۳، اهواز ۱۳۰۴، بندر انزلی ۱۳۰۵، شهر رشت ۱۳۱۰، مشهد مقدس ۱۳۱۲، شهر زنجان ۱۳۲۷، شهر اصفهان ۱۳۲۸ و شهر شیراز ۱۳۲۹ نام برد.

اولین آتش نشانی در تهران

شالوده اداره آتش نشانی در بین سالهای ۱۳۰۴ و ۱۳۰۵و در زمان تصدی بوذرجمهری در شهرداری تهران ریخته شد.
یک نفر آلمانی به نام “هانری فردریش دوئل” به ریاست فنی و یکی از افسران روس سفید به نام “کلنل وربا” به ریاست نظامی آتش نشانی تعیین شدند و سپس این موسسه تحت نظر روسای ایرانی که غالبا از افسران بودند قرار گرفت.
در آذر ۱۳۰۷، پنج دستگاه اطفا حریق و یک دستگاه آبپاش بزرگ و ۴ دستگاه آبپاش کوچک به وسیله بلدیه از آلمان خریداری شد و برای ساختمان محل و تامین بودجه اطفائیه پیشنهادی تهیه و تقدیم گردید. به علاوه یک فروند کشتی اطفائیه به وسیله دولت از آلمان خریداری شد که برای خاموش کردن حریق کشتی‌ها در دریای خزر و مرکز آن در بندرانزلی بود.
اداره اطفائیه ابتدا در سه راه امین حضور در گاراژ حسینی تشکیل گردید و در سال ۱۳۱۱ به محل چهارراه حسن آباد که گورستانی بود و من جمله قبر کلهر خوشنویس معروف قرن اخیر ایران درآنجا بود، منتقل شد.در اواخر ۱۳۳۳ با موافقت شهرداری قرار شد که شهر تهران دارای یک مرکز و ۳ شعبه آتش نشانی باشد و یک شعبه نیز در شمیران تاسیس شود. محل شعبه‌های مزبور در شهر به این ترتیب معین شد: یک شعبه در انتهای خیابان شهباز، یک شعبه در خیابان شوش و یک شعبه در انتهای خیابان بهار.
 به تدریج با افزایش نیازهای شهر تهران این واحد به دو ایستگاه تهران و شمیرانات توسعه پیدا کرد. در سال ۱۳۲۶ این ایستگاه‌ها به پنج ایستگاه افزایش یافت و امروزه تعداد ایستگاه‌های حریق تهران در حال رسیدن به ۱۲۵ مورد است.

آتش نشان فداکار  (امید عباسی)

آتش نشان,سایت آتشنشانی,آتش نشان فداکار

در اردیبهشت سال جاری اتفاقی ناخوشایند رخ داد که طی آن یک آتش نشان جوان جان خود را از دست داده و به مقام رفیع شهادت نائل شد. این آتش نشان عزیز که لقب "آتش نشان فداکار" را از آن خود کرد علاوه بر نجات زندگی یک دختربچه با اهدای اعضای بدنش باعث زندگی دوباره چندین هم وطن شده و به این ترتیب رسالتش را به عنوان یک انسان و یک پهلوان واقعی به پایان رساند. در پایان این بحث با ادای احترام به مقام شامخ این شهید بزرگوار بیوگرافی ایشان خدمت خوانندگان عزیز ارائه میشود.

تاریخ تولد :1357 تاریخ وفات :1392/2/29

در ساعت 14:17 چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ وقوع یک مورد حریق به آتش‌نشانی اطلاع داده شد . به دنبال آن‌ آتش ‌نشانان چهار ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند. در جریان آتش سوزی یکی از واحد های مسکونی طبقه دهم یک ساختمان ده طبقه واقع در غرب بزرگراه همت، شهرک شهید باقریT یک مادر و دو فرزندش گرفتار شده بودند که آتش نشانان با تلاش نفس‌گیر توانستند ساکنان گرفتار شده را از میان دود و آتش از مرگ حتمی نجات دهند.
یکی از آتش نشانان به نام "امید عباسی" ، برای نجات دختر بچه گرفتار در دود و آتش و انتقال وی به خارج از ساختمان ، در اقدامی فداکارانه تجهیزات تنفسی و ماسک خود را برداشته و بر روی صورت دختر بچه قرار داد و او را از ساختمان خارج کرد، اما متاسفانه ریه این آتش نشان فداکار به دلیل تنفس دود غلیظ، دچار آسیب جدی گردید.
آتش ‌نشانان وی را به همراه یکی دیگر از همکارانش که او نیز دچار سوختگی شده بود، به بیمارستان منتقل کردند که «امید عباسی» در بخش ICU بیمارستان پیامبران پذیرش شد. اما تلاش پزشکان به نتیجه نرسید و سرانجام ظهر روز چهارشنبه عوامل پزشکی این بیمارستان، مرگ مغزی امید را تایید کردند. دیگر آتش نشان مصدوم ، پس از مداوای اولیه از بیمارستان ترخیص شد.
امید در سال 79 به استخدام سازمان آتش ‌نشانی درآمده و متاهل بود. وی همچنین دارای کارت اهدای عضو بود. اعضای بدن این آتش ‌نشان فداکار نیز به بیماران نیازمند اهدا گردید.
امید عباسی 35 ساله از زندگی خود گذشت تا دختربچه ای زنده بماند.و حتی پس از مرگ با اهدای اعضای بدنش زندگی را به دیگر هموطنان خود بخشید ... روحـت شـاد ای بـزرگ مـرد ایـران زمـیـن ...
پیکر شهید عباسی روز یکشنبه 29 اردیبهشت پس از اقامه نماز میت، برای خاکسپاری به بهشت‌زهرای تهران منتقل شد.

آتش نشان,سایت آتشنشانی,آتش نشان فداکار

نقل قول و خاطرات:
محمد باقر قالیباف(شهردار تهران): پدر و مادر شهید عباسی با رزق حلال و تربیت درست این امانت خدا را این گونه به او باز گرداندند. همه ما در مجموعه شهرداری شما را - پدر و مادر شهید عباسی- مایه افتخار می دانیم و هیچ وقت شهید امید عباسی را از یاد نخواهیم برد.شهردار تهران ادامه داد: به همسر این شهید نیز تسلیت عرض می کنم.همچنین به همکاران و همسنگران خود در سازمان آتش نشانی عرض تسلیت دارم.خدا را شاهد می گیرم نوبتی در جمع دوستان آتش نشان بودم و به آنها گفتم وقتی به عنوان یک رزمنده وارد مجموعه شما می شوم روحیه خدمت، شجاعت و مردانگی در این محیط موج می زند.
قالیباف پس از صحبت در مراسم تشییع پیکر شهید امید عباسی، دختر بچه نجات یافته از سوی این شهید را بوسید و بر پیکر آتش نشان فداکار فاتحه خواند.

آتش نشان,سایت آتشنشانی,آتش نشان فداکار

آتش نشان,سایت آتشنشانی,آتش نشان فداکار

تهیه و گردآوری : گروه اجتماعی پرداد

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه