بعد از «سرکلاژ»، می‌توان رابطه جنسی داشت؟

بعد از «سرکلاژ»، می‌توان رابطه جنسی داشت؟
روزنامه جام جم: یکی از عمل‌های جراحی که گاه برای یک زن باردار لازم می‌شود «سرکلاژ» یا دوختن دهانه رحم است. این عمل هنگامی انجام می‌شود که شک به نارسایی دهانه رحم وجود داشته باشد.
 
این بیماری به زایمان زودرس منجر می‌شود، زیرا دهانه رحم توانایی مقاومت و تحمل فشار ناشی از وزن جنین، کیسه آب و رحم و... را ندارد. بنابراین خود به خود باز شده و زایمان زودرس اتفاق می‌افتد.
 
بعد از «سرکلاژ»، می‌توان رابطه جنسی داشت؟ - تصویر 1
 
یکی از عمل‌های جراحی که گاه برای یک زن باردار لازم می‌شود «سرکلاژ» یا دوختن دهانه رحم است. این عمل هنگامی انجام می‌شود که شک به نارسایی دهانه رحم وجود داشته باشد.
 
این بیماری به زایمان زودرس منجر می‌شود، زیرا دهانه رحم توانایی مقاومت و تحمل فشار ناشی از وزن جنین، کیسه آب و رحم و... را ندارد. بنابراین خود به خود باز شده و زایمان زودرس اتفاق می‌افتد.
 
بهترین راه تشخیص این بیماری وجود سابقه سقط در سه ماهه دوم بارداری است به صورتی که دهانه رحم بیمار بدون احساس درد و بدون انقباض رحمی، باز شده و جنین نارس دفع می شود.
 
اغلب این مشکل تکرار می شود یعنی در بیماری که دچار نارسایی دهانه رحم است، سابقه دفع جنین به صورت مکرر وجود دارد و معمولا اولین جنینی که سقط می شود، سن حاملگی بالاتری نسبت به جنین های بعدی دارد، یعنی در هر بار حاملگی وضع بدتر می شود.
 
برای تشخیص نارسایی دهانه رحم، معاینه دهانه رحم با ابزارهای خاص قبل از حاملگی سودمند است.
 
در صورت باز بودن دهانه رحم تشخیص داده می شود و بیمار کاندیدای دوختن دهانه رحم یا سرکلاژ در پایان سه ماهگی در حاملگی بعدی می شود.
 
از روش های تشخیصی دیگر، اندازه گیری سریال طول دهانه رحم در حاملگی هر دو هفته یکبار است که در صورت کوتاه شدن پشت سر هم در این اندازه گیری ها تشخیص نارسایی دهانه رحم داده می شود.
 
همین طور کسانی که رحم دو شاخ دارند کاندیدای سرکلاژ در دوران بارداری می شوند.
 
علت نارسایی دهانه رحم چیست؟
 
از جمله علل اصلی این بیماری آسیب هایی است که قبلا به دهانه رحم وارد آمده است. مثل پارگی دهانه رحم حین زایمان های قبلی، دستکاری های دهانه رحم حین انجام سقط یا در مواردی که برای درمان سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه آن اقدام به برداشتن قسمتی از دهانه رحم می کنند و این مسأله به نارسایی دهانه رحم منجر می شود.
 
از علل دیگر مشکلات مادرزادی دهانه رحم است که اغلب با شکل غیرطبیعی رحم مثل رحم دو شاخ همراه است. همین طور استفاده از برخی داروها در دوران بارداری به کوتاهی دهانه رحم جنین دختر منجر شده و در نهایت کودک دچار نارسایی دهانه رحم می شود.
 
درمان نارسایی دهانه رحم چیست؟
 
اولین راه درمان، استراحت مطلق تا زمان زایمان است که این روش حتی در کسانی که جراحی سرکلاژ را انجام داده اند هم توصیه می شود. راه درمانی دیگر سرکلاژ است، اما سرکلاژ یک روش درمانی قطعی نیست، بلکه با دوختن دهانه رحم فقط به بیمار کمک می شود و احتمال زایمان زودرس را در بیمار پر خطر کم می کنیم.
 
رعایت نکات زیر قبل از جراحی سرکلاژ لازم است: ۱ ـ نزدیکی نکردن از یک هفته قبل تا یک هفته پس از عمل ۲ ـ درمان عفونت های واژن قبل از عمل ۳ ـ ادامه استراحت مطلق تا یک هفته پس از عمل ۴ ـ اطمینان از سلامتی جنین قبل از عمل.
 
جراحی سرکلاژ بین ۱۴ تا ۲۲ هفتگی بارداری انجام می شود و مثل هر عمل جراحی دارای خطراتی مانند خونریزی، عفونت رحم و مایع دور جنین، احتمال پارگی کیسه آب حین جراحی و سرانجام سقط جنین و احتمال آسیب به جنین حین عمل است.
سرکلاژ
دوختن
دهانه رحم
بارداری
سقط
زایمان
زودرس
جراحی
استراحت
مطلق
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه