بیوگرافی مورین اوهارا. مورین اوهارا (به انگلیسی: Maureen O'Hara) زاده ۱۷ آگوست ۱۹۲۰- درگذشت ۲۴ اکتبر ۲۰۱۵ بازیگر و خواننده ایرلندی سینما. مورین اوهارا (به انگلیسی: Maureen O'Hara) زاده ۱۷ آگوست ۱۹۲۰- درگذشت ۲۴ اکتبر ۲۰۱۵ بازیگر و خواننده ایرلندی سینما. او اغلب ایفاگر نقش زنانی شدیداً عاشق پیشه بود که از نظر اخلاقی بسیار حساس بودند. اوهارا اغلب در کارهای کارگردان شهیر سینما جان فورد و در کنار دوست دیرین خود جان وین به ایفای نقش پرداخت. او هنوز به خاطر موهای قرمز معروف ، لبخندهای خیره کننده ...

بیوگرافی مورین اوهارا

مورین اوهارا (به انگلیسی: Maureen O'Hara) زاده ۱۷ آگوست ۱۹۲۰- درگذشت ۲۴ اکتبر ۲۰۱۵ بازیگر و خواننده ایرلندی سینما.
 بیوگرافی مورین اوهارا - تصویر 1
مورین اوهارا (به انگلیسی: Maureen O'Hara) زاده ۱۷ آگوست ۱۹۲۰- درگذشت ۲۴ اکتبر ۲۰۱۵ بازیگر و خواننده ایرلندی سینما. او اغلب ایفاگر نقش زنانی شدیداً عاشق پیشه بود که از نظر اخلاقی بسیار حساس بودند. اوهارا اغلب در کارهای کارگردان شهیر سینما جان فورد و در کنار دوست دیرین خود جان وین به ایفای نقش پرداخت. او هنوز به خاطر موهای قرمز معروف ، لبخندهای خیره کننده و آن چشم های درشت و گیرایش دلربا و جذاب است و هوادارن بی شماری از نسل های مختلف در سراسر جهان دارد. اوهارا علاوه بر جان فورد که در فیلمهای متعددی از وی بازی گرفت با کارگردانان بزرگی چون آلفرد هیچکاک ، ژان رنوار ، کارول رید ، ویلیام ولمن ، هنری کینگ و ویلیام دیترل همکاری کرد.دوره حرفه ای مورین اوهارا

غول عصر طلایی سینمای کلاسیک آمریکادر اوج حرفه کاریش به عنوان یکی از زیباترین زنان جهان شناخته می شد. نخستین حضورش با نام مورین اوهارا در عرصه سینما بازی در فیلم مهمانخانه جامائیکا ، (۱۹۳۹) اثر کارگردان اسطوره ای سینما آلفرد هیچکاک بود. در همان سال اوهارا بار دیگر در کنار چارلز لافتون در فیلمی از ویلیام دیترل بنام گوژپشت نتردام به ابفای نقش پرداخت. فیلم بعدی او رقص، دختر، رقص نام داشت. اما سال ۱۹۴۱ و حضور در فیلم دره من چه سرسبز بود اثر جان فورد نقطه عطفی در کارنامه بازیگری وی است. قوی سیاه (۱۹۴۲) به کارگردانی هنری کینگ اثر موفق دیگری در کارنامه اوهارا محسوب می شود. حضور در موزیکال بیادماندنی معجزه در خیابان ۳۴ ام اثر جورج سیتون در کنار ناتالی وود بازیگر بزرگ سینما برگی زرین و افتخاری همیشگی در کارنامه بازیگری وی به جا گذاشت.

 

اوج کار اوهارا حضور در نقش ماری کیت داناهر معشوق شاون با بازی جان وین در فیلم مرد آرام اثر جان فورد است ، فیلمی که تاثیری عمیق بر فیلمسازان مشهوری چون فرانسیس فورد کاپولا در فیلم پدرخوانده و استیون اسپیلبرگ در فیلم ای تی گذاشت. او اغلب با حضور در کنار جان وین در فیلم‌هایش به یاد آورده می‌شود. آنها از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۲ در ۵ فیلم با هم همکاری کردند: ریوگرانده، مرد آرام، نشان عقاب ، مکلینتاک و جیک بزرگ. مورین اوهارا در سال ۱۹۴۶ شهروند قانونی ایالات متحده شد و هم اکنون او شهروند وطنش ایرلند و ایالات متحده است.

 

افتخارات مورین اوهارا
 
مورین اوهارا در روز ۹ نوامبر ۲۰۱۴ جایزه اسکار افتخاری را در سن ۹۴ سالگی دریافت کرد. او در این مراسم بر روی صندلی چرخدار نشسته بود و این جایزه را از کلینت ایستوود و لیام نیسن گرفت. نیسن از اوهارا با عنوان «ملکه تکنی‌کالر» نام برد و گفت «او نه تنها به وسیله اجراهایش، که به خاطر موهای سرخ آتشین و چشم‌های زیبای سبز رنگش خاطرات زیادی برای ما به جا گذاشت.» ایستوود کهنه‌کار و بزرگ هم با نطقی طنزآمیز از جایگاه اوهارا تجلیل کرد.

 

مرگ اوهارا
 
مورین اوهارا سرانجام ۲۴ اکتبر ۲۰۱۵ در سن ۹۵ سالگی در خانه اش در شهر بویزی ایداهو درگذشت.
 

مورین اوهارا در 95 سالگی در خانه‌اش در آیداهو چشم از جهان فروبست. خانواده اوهارا درباره مرگ او گفتند: «مورین مادر، مادربزرگ و رفیق دوست‌داشتنی ما بود. او در آرامش در کنار خانواده‌اش و در حالی که به موسیقی متن فیلم محبوب خود «مرد آرام» گوش می‌داد، درگذشت.»

اوهارا در کنار جان وین در سال 1952 در فیلم «مرد آرام» به کارگردانی جان فورد بازی کرده بود. او یکی از بازیگران محبوب فورد بود و در پنج فیلم به کارگردانی او بازی کرد، که یکی از مشهورترین این فیلم‌ها «دره من چه سرسبز بود» برنده پنج جایزه اسکار شد.

این بازیگر که در سال 1939 برای بازی در فیلم «گوژپشت نتردام» به هالیوود آمده بود، در سال 1947 در کلاسیک «معجزه در خیابان سی‌وچهارم» در کنار ناتالی وود نقش‌آفرینی کرد.

مورین اوهارا سال گذشته جایزه اسکار افتخاری یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه